Pivot Table İle Timeline(Zaman Dilimleyicisi) Kullanımı

Bir çok şirketin iş tablosunda mutlaka tarih sütunu bulunur. Biliyorsunuz tabloları Özet Tablo (Pivot Table) olarak özetlediğimizde analiz etmemiz gereken en önemli kısımlardan biri de tarihdir. Microsoft Excel bunun için basit bir dilimleyici aracı geliştirdi. Timeline ( Zaman Dilimleyicisi).

Peki nereden ekleniyor? Timeline’ı etkinleştirmek için öncelikle özet tablo oluşturmalısınız. Özet Tablonun nasıl eklendiğini bir önceki yazılarımda belirtmiştim. Özet tabloyu ekledikten sonra çözümle sekmesinden Dilimleyici’nin altında Timeline sembolüne tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılan dilimleyici penceresinde sadece tarih barındıran başlıkların etkinleştiğini göreceksiniz. Analiz etmek istediğiniz tarihi seçip tamam’a tıklamanız yeterli. Artık özetleme yapmaya hazırsınız.

Özetlemeyi yaparken sağ üst köşedeki tarih seçeneklerinden Day, Month, Quarter, Year ( Gün, Ay, Çeyrek, Yıl ) seçeneklerini kullanarak dilediğiniz zamanın özetlerini getirebilirsiniz. Ayrıca birden fazla zamanı özetleyebilmek için tıkla sürükle yöntemini kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s